Правильне дихання вокаліста

Перше питання, яке задає людина, що бажає опанувати майстерністю вокалу – як навчитися співати? І з чого почати? Перше, на що потрібно звернути увагу – це дихання.

Якість вокалу безпосередньо залежить від правильно поставленого співочого дихання.
Розглянемо типи вокального дихання:

— Грудне (ключичне або верхнегрудне) – таким диханням ми користуємося в звичайному житті, коли при вдиху відбувається розширення грудної клітини у верхній частині дихального апарату , живіт трохи втягується і спостерігається легке підняття ключиць і плечей .

— Костоабдомінальне – включаються в роботу грудна клітка , діафрагма і черевна порожнина .

— Діафрагматичне – задіюється діафрагма , активно скорочуються і розширюються м’язи діафрагми і черевної порожнини , спостерігається невелике висунення живота вперед. Є ще один нюанс – жінки дихають більше діафрагмою , тоді як чоловіки – животом.

Дихання потрібно брати в розслабленому стані , без напруги , тому як якщо дихання виробляється в напруженому стані , відбудеться «затиск» гортані , що згодом призведе до вузького , « затиснутого » звуку без тембрального забарвлення . При такому стані верхні ноти і правильна вокальна техніка неможлива, до того ж це недобре для голосу . Перед складною фразою або високою нотою потрібно вміти відпускати всю напругу і починати співати в стані фізичної свободи .

Поради:

— Коли співаєте і берете дихання , потрібно стояти прямо , розслаблено, відчувати опору в ногах – це запорука успіху правильного дихання ;

— Не треба набирати повітря занадто багато , слід навчитися брати стільки повітря , скільки потрібно для тієї або іншої фрази ;

— Навчіться віддавати дихання поступово , плавно і дбайливо видия в звук без поштовхів , що не форсуючи видих ;

— Запам’ятайте , що на вдиху повинні розсуватися нижні ребра , повітря при цьому йде вниз не тільки в діафрагму , а й у живіт , спину , боки і поперекову частину , по всьому колу тіла. При такому взяття дихання заповнюється нижня частина легенів.

Вправи на дихання :

Ось деякі класичні вправи на розвиток дихання , які я використовую на уроках академічного та естрадного вокалу , їх також можна виконувати в домашніх умовах. Кожна вправа виконується по кілька хвилин:

— Зробити вдих і повільно , плавно на звук « с-с -с …» або на звук « ш- ш- ш … » видувати повітря , при цьому стежити за тим , щоб звук був рівний, без поштовхів і не «качався ».

— Покласти руки на боки (ребра ) і глибоко вдихнути , при цьому відчути руками , як розходяться ребра в сторони. Слідкуйте , щоб плечі не піднімалися , і на видиху починайте вважати чітко вголос , поступово відчуваючи , як під руками повільно зсуваються ребра і плавно виходить звук.

— Три коротких вдиху , а потім – повільний видих , стежити за тим , щоб не було затримки дихання , плечі не піднімалися.

— На чотири рахунки вдих , потім на чотири рахунки активний видих , без затримки дихання . Цю вправу можна робити і на 6 , і на 8 , і на 12 рахунків .

— На два рахунки активний вдих і потім на 4 рахунки видих. Після виконання даної вправи потрібно виконати це ж вправу , але з видихом на рахунок 6 , потім 8 , 10 , 12.

Ці нескладні вправи ми рекомендуємо своїм учням виконувати вдома , і звичайно ж , ми їх опрацьовуємо на уроках вокалу в Києві.

Записатись на заняття